Pozvánka na Martinské posvícení na Javorníku
středa, 6. listopadu 2013
Pojďte s námi prožít pravé venkovské „ MARTINSKÉ POSVÍCENÍ “ v šumavské obci Javorník!
To je zlaté posvícení, to je zlatá neděle.
Máme maso a zas maso, k tomu kousek pečeně.
To je zlaté posvícení, to je zlaté pondělí.
Máme maso a zas maso, jako včera v neděli.
Pověsti říkají, že první posvícení slavil král Šalamoun jako každoroční oslavu vysvěcení svého chrámu v Jeruzalémě. Podle této legendy je pak posvícení výroční slavností vysvěcení místního kostela, která se pořádá v neděli před svátkem světce jemuž je zasvěcen místní kostel.
Vždy to byl jeden z nejoblíbenějších svátků venkovského lidu, kterým se zároveň oslavovalo ukončení polních prací, to znamená vždy probíhalo na podzim. V tomto období by již každá venkovská rodina měla mít dostatek čerstvé mouky a vajec, tvarohu a máku do buchet a vykrmenou husu na pekáč.
V každé farnosti se slaví v jinou dobu a lidé chodí na posvícení v okolních obcích, aby navštívili příbuzné, odpočinuli si od práce a dobře pojedli. Císař Josef II. se v roce 1787 svým nařízením pokusil sjednotit datum oslav v celé zemi na třetí neděli v říjnu a tím vzniklo
„Havelské posvícení neboli Císařské hody“ a jelikož venkované nadále slavili i své místní posvícení vznikl termín „Naše posvícení“. Na Javorníku je tento výraz velice zakořeněný,
při přípravách i v průběhu oslav můžete slyšet velice často mnohohlasné:
„Čí je posvícení??? Naše!!!
K hlavním pokrmům javornického posvícení patří „Svatomartinská husa“, která musí být dobře vykrmená a propečená s dobrým knedlíkem a se zelím. Spojitost mezi sv. Martinem a husou vysvětluje legenda ve dvou možnostech. Jedna říká, že kejhání husí rušilo sv. Martina při kázání a za to teď pyká na pekáči a ve druhé se traduje, že se Martin před svatořečením skrýval ze skromnosti v husím chlívku a husy ho kejháním prozradily. Vyberme si…
Obvyklými atributy „našeho posvícení“jsou posvícenské koláče, martinské rohlíčky či podkovičky a místní specialita hnětynky a hlavně sobotní taneční zábava, které předcházejí velké přípravy.
Týden dopředu pečou místní ženy společně množství výborných máslových hnětynek podle javornického receptu a následně je další ženy a děvčata dozdobí barevnými cukrovými ozdobičkami, pocukrují a zabalí do ubrousků. Takto jsou hnětynky připravené na sobotní taneční zábavu, kde při dámské volence za každý tanec musí tanečník své partnerce koupit balíček hnětynek. Jak se ženy při dámské volence snažily, poznáte na stolech v sále-kolik má každá před sebou bílých balíčků…
Další, velmi úspěšnou atrakcí na svatomartinské zábavě je předtančení v krojích doprovázené harmonikou a zpěvem tanečníků i hostů v sále. Pokud si s námi budete chtít zazpívat, v příloze najdete celý text zpívání. Všechny tanečnice a tanečníci jsou samozřejmě místní nebo osobně spříznění s Javorníkem a jeho tradicemi.
S tradicemi se slučuje i vyhlášená javornická tombola. Na prvních místech jsou vždy:
Posvícenská husa
Posvícenský koláč
Posvícenské hnětynky
Svatomartinské víno
a poté teprve následují ceny jako je pečené prasátko nebo kýta, vepřová hlava, televize nebo tablet, kosmetické balíčky, čerstvé ryby, domácí sulc a klobásky s čerstvým pečivem, různé dárkové poukazy a další nečekaná překvapení!
Vážení hosté, taneční sál v restauraci „Krásná vyhlídka“ je připravený, pečlivě nazdobený, hudebníci ze skupiny Fernet se na večer s námi těší, hnětynky jsou napečené, tradiční staročeské kroje jsou vyžehlené, předtančení je nacvičené, tombola je každým dnem bohatší a zajímavější… Vykrmené husičky jsou připravené na nedělní hostinu, hospodyně jsou v jednom kole…
SDH Javorník pořádající taneční svatomartinskou zábavu děkuje všem, kteří se podílejí na společných přípravách našeho javornického posvícení a dále děkuje všem sponzorům a přispěvatelům do naší tomboly. Jejich kompletní jmenný seznam bude zveřejněn na sobotní večerní zábavě.
Srdečně Vás zveme na příjemně strávený víkend svatomartinského posvícení v šumavské obci Javorník pořekadlem "Škoda, že to posvícení aspoň třikrát za rok není!"
Sháníte ubytování na Javorníku?
Tip na ubytování
Doporučujeme
Rozhledna na Javorníku
Rozhlednu na Javorníku inicioval již Karel Klostermann, podle něho má i své jméno. Kamenná rozhledna byla na vrcholu Javorníku postavena v roce 1938...