Pěší výlet - Menhirová cesta
Informace o trase
Délka 12 km
Orientační časová náročnost 4 hodiny
Šumava je nejen jednou z nejkrásnějších lokalit naší země, v níž se neopakovatelným způsobem střídají lesy, louky, stráně, potůčky a řeky, ale také místem, které rozhodně není chudé na tajemství a záhady.
Podél této trasy, se nachází celkem sedm kamenů označované jeko menhir. Význam slova pochází z bretonštiny men – kámen a hir – dlouhý. Jedná se o kamenný blok zasazený svisle do země a většinou beze stop opracování. Kameny mají svoji moc a sílu a záleží jenom na nás, zda ji dokážeme vycítit a využít. Menhiry jsou dodnes předmětem nejrůznějších spekulací a teorií. Autoři knihy Skrytá česká historie se domnívají, že „kamenným sloupem se lze ,napíchnout´ na podzemní žílu podobně, jako akupunkturní jehlou na energetickou dráhu na lidském těle, a vyvolat tím požadovanou reakci v krajině“. Každý z šesti kamenů, které po této cestě potkáte, je něčím jedinečný.
Trasa zatím není značena, proto je dobré využít navigaci.
Zajímavá místa na této trase
Menhir Mudrc
Rekonstruovaný menhir na severním svahu hory Javorník na Šumavě. Je vysoký téměř tři metry a pojmenování bylo inspirováno rozšířenou horní částí kamene, jakoby tedy velkou hlavou. Při objevení byl nakloněn asi o 45° od vertikály a kolem něj existoval takzvaný energetický vír. Energie kamene je oproti průměrným kamenům více než dvojnásobná.
Menhir Mnich
Menhir mnich se nachází nedaleko menhiru manželé.
Menhir Dvojčata / manželé
Mají symbolizovat póly Jin a Jang, při rituálu harmonizují vztah mezi dvojicí adeptů opačného pohlaví, opírajících se o „svůj“ kámen. Jejich osy míří k nebi souběžně a tak se ideálním způsobem spojí a harmonizují i duchovní sféry návštěvníků této svatyně. Kameny působí dojmem, že se tu dávní stavitelé megalitů pokusili znázornit mužský a ženský princip v přírodě. Oba kameny jsou nad zemí dlouhé kolem 170 centimetrů, mezi nimi je asi 30 centimetrová mezera.
Menhir Větrný kámen
Je vysoký kolem 190 centimetrů, jeho půdorys má tvar trojúhelníku (při pohledu z různých stran vypadá dost odlišně). Kámen je navíc součástí jakési pravěké svatyně staré několik tisíc let, kde se provádělo věštění počasí a lidé se zde harmonizovali s živou přírodou. Svatyně je ohraničena kamenným valem. Zhruba uprostřed valu lze rozeznat vchod se dvěma nápadnými kameny. Menhir zvaný Větrný kámen stojí ve spodní části údajné pravěké svatyně staré několik tisíc let, kde se provádělo věštění počasí a lidé se zde harmonizovali s živou přírodou. Větrný kámen je zvláštní, protože vyzařuje prý energii spíše negativní a vnímaví lidé se u něj necítí úplně dobře.
Menhir Sluneční kámen
Sluneční kámen prý má nejvíce energie v celé oblasti Javorníku. Stojí na kraji lesa na úpatí vrchu Javorník, nedaleko od obce Zuklín. Menhir údajně sloužil k léčbě ženských nemocí. Znovuobjevitelem menhiru je Ing. Pavel Kozák, autor publikace Tajemná místa v Pošumaví.
Menhir Měsíční kámen
Jeden z nejzajímavějších menhirů. Výška je asi 1,8 metru. V kamenu se setkávají zemská a kosmická energie a probíhá zde stejná transformace jako v jiných menhirech. Každá strana vyzařuje ale energii v jiné úrovni, i když vždy v kladné polaritě. Nezávisle na polaritě působí jižní strana svým zářením na člověka poněkud agresivně a v její blízkosti lidé přicházejí o část životní a sexuální energie a také o sílu čerpanou z kosmu. Kámen vyzařuje silně vzhůru, a to velmi, velmi vysoko. I přes skutečně zvláštní energetické projevy je celkový postoj tohoto kamenu k člověku přátelský,jako by byl potěšen tím, že je předmětem naší pozornosti. Zdá se, že kdysi představoval střed okolních událostí. Více informaci
Menhir Dva bratři
Dva úzké postavené kameny nedaleko od sebe. Kousek odsud je i malá studánka.
Sháníte ubytování na Javorníku?
Tip na ubytování
Doporučujeme
Restaurace Krásná Vyhlídka
Protože sami si rádi potrpíme na dobré a čerstvé domácí stravě bez konzervantů a polotovarů, to samé chceme poskytovat i našim hostům. Vůně...